Răspuns :
Răspuns:
18 lei
Explicație pas cu pas:
3 kg este dublul lui 1,5 => costul va fi dublu , deci 3 kg costa 18 lei
Răspuns:
18 lei
Explicație pas cu pas:
1,5 kg _____ 9 lei
3 kg _____ x lei
x = 9 · 3 ÷ 1,5
x = 27 ÷ 1,5
x = 270 ÷ 15
x = 18 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!