Răspuns :
22,5 lei. 35:7=5 ( costa un kg) 5•4,5=22,5.
Răspuns: 22,5 lei
Explicație pas cu pas:
7 kg ........ 35 lei
4,5 kg ....... x lei
____________________
x = (4,5 × 35)/7 = 4,5 × 5 = 22,5 lei costa 4,5 kg de visine
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!