pentru 3 vkg de struguri si 5 kg de mandarine sau platit 44 lei iar pentru 5 kg de struguri vsi 10 kg de mandarine sau platit 80 de lei. cat costa un kg de struguri si un kg de mandarine ajutor va rog

Răspuns :

Răspuns:

    s = 8

    m = 4

Explicație pas cu pas:

    3s _____ 5m _____ 44 lei

    5s _____ 10m _____ 80 lei

                                                                                                             

    6s _____ 10m _____ 88 lei

    5s _____ 10m _____ 80 lei

                                                                                                             

    s = 8 lei

    24 + 5m = 44

    5m = 44 - 24

    5m = 20

    m = 20 ÷ 5

    m = 4 lei

Verificare:

    3 · 8 + 5 · 4 = 44

    24 + 20 = 44

    44 = 44 (A)

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Metoda comparatiei

3 kg de struguri ....... 5 kg de mandarine ....... 44 lei    l  × 2

5 kg de struguri ....... 10 kg de mandarine .......80 lei

_____________________________________ egalizez kg mandarine

6 kg de struguri ........ 10 kg de mandarine ....... 88 lei

5 kg de struguri ........ 10 kg de mandarine ....... 80 lei

______________________________________ scad relatiile

un kg de struguri  costa  8 lei

________________________________________________

In relatia: 3 kg de struguri ....... 5 kg de mandarine ....... 44 lei, inlocuiesc costul strugurilor si aflu cat au costat 5 kg de mandarine

44 lei - 3 x 8 lei = 44 - 24 = 20 lei costa 5 kg de mandarine

20 lei : 5 = 4 lei costa un kg de mandarine

_________________________________

verific:

5 x 8 lei + 10 x 4 lei = 40 lei + 40 lei = 80 lei