Răspuns :
Răspuns:
s = 8
m = 4
Explicație pas cu pas:
3s _____ 5m _____ 44 lei
5s _____ 10m _____ 80 lei
6s _____ 10m _____ 88 lei
5s _____ 10m _____ 80 lei
s = 8 lei
24 + 5m = 44
5m = 44 - 24
5m = 20
m = 20 ÷ 5
m = 4 lei
Verificare:
3 · 8 + 5 · 4 = 44
24 + 20 = 44
44 = 44 (A)
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
3 kg de struguri ....... 5 kg de mandarine ....... 44 lei l × 2
5 kg de struguri ....... 10 kg de mandarine .......80 lei
_____________________________________ egalizez kg mandarine
6 kg de struguri ........ 10 kg de mandarine ....... 88 lei
5 kg de struguri ........ 10 kg de mandarine ....... 80 lei
______________________________________ scad relatiile
un kg de struguri costa 8 lei
________________________________________________
In relatia: 3 kg de struguri ....... 5 kg de mandarine ....... 44 lei, inlocuiesc costul strugurilor si aflu cat au costat 5 kg de mandarine
44 lei - 3 x 8 lei = 44 - 24 = 20 lei costa 5 kg de mandarine
20 lei : 5 = 4 lei costa un kg de mandarine
_________________________________
verific:
5 x 8 lei + 10 x 4 lei = 40 lei + 40 lei = 80 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!