Răspuns :
Răspuns:
8 kg cartofi=8 lei
1 kg roşii=(8:8)×2=1×2=2 lei
15 kg roşii=2×15=30 lei
total:8+30=38 lei
Răspuns:
8*8=64 de lei au costat cartofii
2 kg de cartofi=1 kg de roșii = 2*8=16 lei
15*16= 240 de lei au costat roșiile
240+64= 304 lei suma care i a trebuit lui Carmen
Sper ca te am ajutat!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!