Răspuns :
Răspuns: 200 RON
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
6 mingi de fotbal ......... 6 masinute ....... 3 000 lei
4 mingi de fotbal ......... 3 masinute ........ 1 700 lei l × 2
____________________________________ egalizez nr. masinute
8 mingi de fotbal .......... 6 masinute ....... 3 400 lei
6 mingi de fotbal ......... 6 masinute ....... 3 000 lei
_____________________________________ scad relatiile
2 mingi de fotbal ............/ ......................... 400 lei
400 lei : 2 = 200 lei costa o minge
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!