1 kg de mere costă 3 RON Cât costă 5 kg de mere de aceeași calitate?​

Răspuns :

Răspuns:

3x5=15

Cele 3 kg de mere sunt 3 RON deci 3 RON de 5 ori fac 15 RON pentru 5 kg

Regula de trei simpla:

1kg......3 lei

5kg......x lei

x=5×3=15 le