4 kg de rosii si 3kg de castraveti costa 30 de lei.Stiind ca 1kg de rosii este mai scump de 3 ori decat 1kg de castraveti, sa se afle pretul unui kilogram de fiecare fel
Dau coroana daca rezolvati prin metoda falsei ipoteze


Răspuns :

Răspuns:6 si 2

Explicație pas cu pas:

30 :(4×3+3)=30 :15=2

4kg=12×2=24lei

3kg=2×3=6

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari