Răspuns :
3kg....81 lei
6kg....x
X = 81•6/3 ( 81 ori 6 supra 3 )
X = 486/3 ( 486 supra 3 )
X = 162 lei
Sau mai ușor... 6Kg = 81•2 = 162
3kg mere ...9 kg roşii ...81 lei
2 kg mere ....6 kg roșii. .... ?
1 kg roşii :3×1=3
9×6 =54 lei costă 1kg roşii
1 kg mere: 3×2=6
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!