Răspuns :
a+b+c = 697 390
a+b = 344 570
b+c = 450 996
------------------------------------------------
Adunam ultimele 2 relatii si reiese:
(a+b)+(b+c)= 344 570 + 450 996
a+2b+c = 795 566
Scadem relatia obtinuta cu prima relatie din ipoteza:
(a+2b+c)-(a+b+c) = 795 566 - 697 390
a+2b+c-a-b-c = 98 176
b = 98 176
a+b = 344 570 => a = 344 570 - b = 344 570 - 98 176 = 246 394
b+c = 450 996 => c = 450 996 - b = 450 996 - 98 176 = 352 820
Verificare:
246 394 + 98 176 + 352 820 = 344 570 + 352 820 = 697 390
Răspuns:
a+b+c=697390
a+b=344570
b+c=450996
c=697390-344570=352820
b=450996-352820=98170
a=344570-98170=246400
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!