Răspuns :
Explicație pas cu pas:
3 kg lămâi ...... 15 lei
4 kg lămâi ..... x lei
x = ( 4 · 15 ) / 3
x = 60 / 3
x = 20 lei
15:3=5 lei ( costă 1 kg lamai)
5×4=20 lei ( costă 4 kg lămâi )
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!