Răspuns:
5 lei un kg de pere
3 lei un kg de mere
Explicație pas cu pas:
3kg mere.......2kg pere........19 lei|×2
2kg mere.......3kg pere........21 lei|×3
------------------------------------------------------
6kg mere.......4kg pere........38 lei
6kg mere.......9kg pere........63 lei
------------------------------------------------------
0kg mere.......5kg pere.........25 lei
25:5=5 lei un kg de pere
5×2=10 lei 2 kg de pere
19-10=9 lei 3 kg de mere
9:3=3 lei un kg de mere