Răspuns :
8kg p + 18 kg m = 102 lei
8kg p + 27 kg m = 129 lei
27-18=9 kg m
129-102= 27 lei 9 kg m
27:9=3 lei kg m
18×3=54 lei 18 kg m
102-54=48 lei 8 kg p
48:8=6 lei kg p
Răspuns:
Un kg mere costă 3 lei.
Un kg piersici costă 6 lei.
Explicație pas cu pas:
Această problemă se rezolva prin metoda comparației.
p = piersici
m = mere
8 kg p ......... 18 kg m .......... 102 lei
8 kg p ......... 27 kg m .......... 129 lei
9 kg m .......... 27 lei
După cum vezi mai sus , am facut
27 - 18 = 9 și 129 - 102 = 27 lei. Pentru ca
8 - 8 = 0 , așa că am facut de la mere și mi-a rămas ,, metoda reducerii la unitate ,, , iar dacă știm sa rezolvăm astfel de metoda vom afla ceea ce ne cere problema. Deci avem :
9 kg m ......... 27 lei
27 : 9 = 3 lei (costă un kg m)
3 × 18 = 54 lei (costă 18 kg mere)
(102 - 54) : 8 = 48 : 8 = 6 lei (costă un kg piersici)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!