La un magazin sau adus 149 kg de cartofi si 129 kg de ceapa la acelasi pret. cit costa 1 kg daca pentru cartofi sau platit 200 lei mai mult?

Răspuns :

Răspuns:

10 lei kg

Explicație pas cu pas:

149-129= 20 (diferenta kg)

200:20=10 lei ( lei kg)

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari