Răspuns :
Răspuns:
1)Cat costa 5 kg de ceapa?
5×2=10(lei)
2)Cat costa 5 kg de rosii?
5×4=20(lei)
3)Cat costa 5 kg de vinete?
5×6=30(lei)
4)Cat costa toate legumele la un loc?
10+20+30=60(lei)
5)Ce rest primeste mama?
100-60=40(lei)
Răspuns:
5kg de ceapă=2×5=10lei
5kg de rosii=5×4=20lei
5kg de vinete=5×6=30lei
10+20+30lei=60lei
100-60lei=40lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!