Cat costa 355 kg de mere daca 100 kg costa 300 lei

Răspuns :

Răspuns:

1065 lei

Explicație pas cu pas:

100 kg                    300 lei

355 kg                    x

x=355×300/100=1065 lei

Răspuns:

300lei : 100kg=3lei per kg

335kg=3lei •335

=1005

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari