Un caiet costă cât două pixuri, iar un stilou cât cinci pixuri. Cât a costat un creion dacă un elev a plătit 22 lei şi a cumpărat trei creioane, cinci pixuri, două caiete şi două stilouri, iar dacă ar fi cumpărat doar stilourile ar fi plătit 10 lei.​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

1 caiet=2 pixuri

1 stilou=5 pixuri

3c+5p+2ca+2st=22

2st=10 lei     1 stilou=5 lei

1 pix=1 stilou/5=5 lei/5=1 leu

1 caiet=2pix=2 lei

3cr+5+4+10=22      3cr=22-19       3cr=3lei     1 creion=1leu

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari