Răspuns :
250kg....2400lei
4kg..........x lei
Aflăm cat costa un kg
2400:250=9,6=>4kg=9,6×4=38,4
....
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
250 kg......................2400 lei
4kg..............................x=4×2400/250=4×9,6lei=38,4 lei (9,6lei/kg)
35 kg y=9,6×35=336 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!